אוגוסט 2012
"כל מה שזז – ירוק" / ראיון עם אדריכל יפתח הררי

"היום כל מה שזז, אומרים שהוא ירוק. במיוחד בתחום הבנייה והנדל"ן. כמעט כל חברה, כל מתכנן, מתהדרים בזה שהם ירוקים." אומר אדריכל יפתח הררי, בעל משרד אדריכלים המתמחה בבנייה ירוקה.

האם זה נשאר רק בהבטחה השיווקית או שיש לזה אסמכתאות בשטח?
זה בעיקר ברמה השיווקית. כבר 14 שנה אני מתעסק בתחום של בניה ירוקה. כבר בהתחלה, היה ברור שהנושא יפרוץ בארץ, כפי שהוא מתפתח בעולם. ברגע שהעוסקים בתחום הבינוי שיש פה פוטנציאל, בעיקר שיווקי, הכל הפך להיות ירוק – 'פרויקטים ירוקים' 'בניה ירוקה' 'פתרונות ירוקים', נדמה שאי אפשר להימנע מלפגוש את זה.
עם זאת, כיוון שאנחנו רק בהתחלה, ועדין אין בארץ, את הידע המקצועי שנותן עומק לדברים, זה נשאר בחלק מהפרויקטים ברמה מאד שטחית. בארץ חסר הרבה מאד ידע בנושא הירוק בכל התחומים – אדריכלות, הנדסה, חומרי בניין וגם לאנשי הקצה, לרוכשי הדירות, אין באמת יכולת להבין אם המוצר או השירות שמציעים להם, אכן ירוק.

אבל מתחיל שינוי משמעותי ואמיתי ויש יותר ויותר פרויקטים שהם באמת ירוקים עם או בלי התקן החדש.

563095 DSC 0188

עד כמה התקנים הירוקים, ובהם התקן החדש, עושים סדר בתחום?
התקן החדש, עם כל חבלי הלידה שלו, בהחלט התחיל לעשות סדר בנושא. יתרונו הגדול הוא, שברגע שמחליטים לעשות תקן מחויבים לדרישות, והתוצאה בהתאם.
גם הנספחים הירוקים של מספר עיריות (תל אביב, נתניה, כפר סבא ועוד) יוצרים שינוי מחייב. הגדילה לעשות עיריית רעננה, שמחייבת תקן ברוב הפרויקטים.

התקן החדש הינו תקן רציני, שהכניסו אליו גם את נושא חומרי הבנייה. התקן נותן שדרוג משמעותי למצב עד כה, עם זאת ייקח זמן עד שיתייצב. עדין נושא חומרי הבנייה והגמר הוא קצת בעייתי ולא רק בארץ.

כיום מכון התקנים נותן אישורי תו ירוק. זו התחלה טובה אבל למעשה הנושא מורכב יותר ומחייב התייחסות רחבה ומקצועית, לקביעת פרמטרים של המשרד להגנת הסביבה למוצרים וחומרים ירוקים. זהו נושא מורכב גם בעולם.

563098 P8022995

איך זה עובד במקומות אחרים בעולם?

בעולם הנושא נמצא בטיפול זמן ארוך יותר ולכן המצב טוב יותר, אבל בתקופה הקרובה נושא התקינה המחייבת הוולנטרית ישודרג, וניישר קו עם הדרישות והתקנים בעולם המפותח.
בנוסף אימוץ אישורי חומרי בנייה ירוקים בן לאומיים ובדיקות "מחזור חיים של חומר" יקדם גם את הנישה של חומרי בנייה ירוקים.

מעבר ללחצים המסחריים, האם ישנם סיבות מקצועיות שאין תקן מסודר בנושא? 
בהחלט, זה מורכב ביותר לדעת אם חומר ירוק או לא. יש לפחות 28 פרמטרים. כיום בעולם מנסים לצמצם אותם ל - 10 פרמטרים קריטיים. 
מעבר לחומרי בניה וגמר יש תחומים רבים תחת הקטגוריה 'ירוק' שעוד אין בהם משנה סדורה לגבי מה הופך אותם לירוקים באמת, כמו: מתכננים, אדריכלים, ייעוץ תאורה, אינסטלציה, מיזוג אוויר, התייחסות אקלימית ועוד. 
כיום בארץ מתייחסים בחלק מהפרויקטים לקצת חסכון בחשמל ובמים, ובמקרה הטוב ל'בניה בריאה'. התקינה החדשה מנסה לעשות סדר, אבל צריך לעשות בעיקר שינוי תפיסה, שינוי זה יהפוך את הנושא לחלק אינטגראלי מהליך התכנון והביצוע של פרויקטים. 

זו הסתכלות ארוכת טווח, שמצריכה השקעה לאורך זמן, וזה לא תמיד מעניין את היזם בפרויקטי מגורים, היזם רוצה למכור את הדירות בפרויקט. ההשקעה מבחינתו היא בדברים שלא ייקרו את הפרויקט, ויכולים לתת ערך שיווקי.

לשמחתנו מצב זה מתחיל להשתנות בתחום המגורים כאשר היזמים מתחילים להבין שלנושא יש יכולת שיווק ושהקונים אולי מוכנים לשלם יותר עבור דירה ירוקה.

563096 P8022945

איך לדעתך ניתן להטמיע חשיבה אחרת?
זה הוא תהליך שאנחנו נמצאים בתחילתו, לדעתי דרישות השוק יעשו את ההבדל ובנוסף דרישות של התקן וגופים מוניציפאלים גם הם כבר תורמים לשינוי.
השדרוג בתקינה המחייבת בנושא האנרגיה שאמור להיות בעתיד קרוב גם הוא יתרום לשינוי אמיתי של השוק.

תוכל לתת דוגמא להטמעה מוצלחת של התקינה במקומות אחרים?
דוגמא טובה להטמעתה, היא מה שקרה באירופה משנת 2009, אז נכנס חוק אנרגטי מחייב EPBD של האיחוד האירופאי, תקן העוסק בצמצום משמעותי של צריכת אנרגיה במבנים, תקן זה חולל מהפכה בשוק הבנייה באירופה.
לדוגמא אם עד אז השתמשו גם באלומיניום למסגרות החלונות, שהוא למעשה גשר קור. לאחר כניסת התקן לתוקף עברו להשתמש באופן כמעט בלעדי במסגרות PVC ובעץ. גם גופי תאורה בזבזנים, נעלמו.

בכלל כל הנושא של עיצוב ויופי, שינה משקל אל מול חסכוני ו'ירוק', אשר זוכים לחשיבות רבה יותר היום.
זה חלק מההשפעה של החוק על אדריכלות ועיצוב פנים, שנעשתה מאד רחבה.

דברים שנראו לנו אלטרנטיביים, הפכו להיות מיין-סטרים, כמו שימוש בחומרים ממוחזרים, זכוכיות, פלסטיק, בייחוד בעיצוב פנים.
נכנסו לשוק תוכנות ומודלים ממוחשבים, אשר מאפשרות סימולציה ובאופן מדויק ומאפשרות לעשות ניתוחים וחישוב האנרגטיים של מעטפת המבנה, כולל התייחסות לאזורי אקלים שונים, לתאורה טבעית, זרימת האוויר.

לסיכום, יש מקום לאופטימיות?
המהפכה מחלחלת גם לישראל. התקינה המחייבת שתיכנס לתוקף בעתיד הקרוב תקבע את השינוי.
בבנייה, כל נושא התפיסה של הבידוד התרמי של הבלוקים, עובר בארץ מהפכה, וזו רק ההתחלה.

היום יש תקן 1045, שהוא תקן מחייב. בעבר בנינו בניינים עם יכולת בידוד תרמית מעליבה, כי זה מה שהתקן אז, דרש. 

גם חוקי הבנייה, עוברים שינוי. אני אחראי על פרק האנרגיה והתייחסות היא שונה. הדרישות ישתנו לחלוטין. כבר היום תקן 5282 לדירוג אנרגטי של מבנים, עומד בקו אחד עם מה שיש בעולם.
יש היום יותר הבנה של פוטנציאל החיסכון העצום באנרגיה, בבניית מעטפת מבודדת תרמית בצורה נכונה. 
המהפכה כבר כאן, המודעות מביאה את שאנשים היום לשאול ולהתעניין עד כמה הדירה ירוקה ועד כמה המעטפת חסכונית באנרגיה ואיזה בלוק יש להם בבית. אז כך שבהחלט יש מקום לאופטימיות.

כותרת לסרטון