אוגוסט 2012
תקן 1045 - מציאות חדשה בבידוד

תקן 1045 - מציאות חדשה בבידוד

"החמרה בתקן הבידוד התרמי הוציאה חלק מהשחקנים מהמשחק. בלוקים פשוטים ופומיס, ללא תוספת בידוד, חייבה חברות לייצר פתרונות חדשים שעומדים בתקינה"

כתבה ראשונה בסדרה

תקן 1045 הידוע כתקן לבידוד התרמי,  עבר בשנה האחרונה רוויזיה משמעותית שהחמירה את הקריטריונים והדרישות שלו והציבה את ענף הבנייה בפני אתגרים רבים. במאמר זה נתייחס למשמעות התקן באופן כללי, ובמאמרים בהמשך נרחיב על נושאים ספציפיים כמו: טיפול בגשרי קור, תקרות, מוצרים העומדים בתקן וכדומה.

562976 IMG 8204

ת"י 1045, תקן מחייב

התקן יצא בשנת 1965במטרה למנוע קונדנסציה (עיבוי) במבנה ע"י טיפול בגשרים התרמיים (גשרי קור) ועם השנים עבר התקן מספר שיפורים עד שהושק במתכונתו הנוכחית. בניגוד לתקנים אחרים העוסקים בבידוד, כגון התקן לבנייה ירוקה, תקן 1045 הינו תקן מחייב ולכן יש להבין את ההשלכות שלו בצורה מעמיקה.

 בידוד בהתאם לאזורי אקלים

התקן מחלק את המדינה ל -4  אזורי אקלים ומציב בפנינו דרישות לבידוד של אלמנטים שונים כגון קירות חוץ, תקרות וכדומה. זאת בהתאם למשקלו של הקיר ולאזור בו ממוקם הפרויקט.

אזורי האקלים נעים מאזור א', רצועה צרה במישור החוף, ועד לאזור ד', הערבה, העמקים וכדומה - שם הדרישות הן המחמירות ביותר.

562970 Aklim

אמנם מרבית האנשים מקשרים את המושג "בידוד תרמי" למצב בו אנחנו מנסים לבודד את עצמנו מפני מזג אוויר קר, אך בישראל המצב שונה – האזורים הקשים ביותר הם דווקא האזורים החמים (אזורי ד') ואזורים מדבריים בהם חם מאוד ביום וקר בלילה.

במקרים אלו אתגר בידוד המבנה הוא הגדול ביותר.

4 השלכות עיקריות של התקן:

 #1: עלייה של 50% בדרישות הבידוד

אזורים א' וב', בהם מתבצעת מרבית הבנייה בישראל, הם האזורים שספגו את העלייה הגדולה ביותר בדרישות לבידוד, עד 50%.  ההחמרה בדרישות התקן, מובילה אותנו ל - 2 אפשרויות בחירה:

1. לעבות את קירות המבנה - מה שלא תמיד מתאפשר

2. להשתמש בחומרים בעלי יכולות בידוד גבוהות יותר.

#2: הבלוקים הפשוטים – אינם עומדים בדרישות הסף של התקן לבידוד תרמי.

אחת ההשלכות של הרוויזיה בתקן היא שמספר לא מועט של מוצרים, כגון בלוקים וחומרי בידוד אחרים, אינם עומדים בדרישות החדשות.

חומרים אלו, כדוגמת הבלוק השחור וחלק מבלוקי הפומיס הפשוטים, אינם מספקים את ההגנה המינימאלית אותה דורש התקן.

למעשה אלו מוצרים, שמחייבים אותנו ליישם עליהם שכבות בידוד נוספות ליצירת עיבוי לקיר, כגון טיח תרמי או חומרים אחרים. המשמעות של יישומיים אלו, היא תוספת לעובי הקיר ותוספת בעלויות.

#3 הבחירה הנכונה – כמה שיותר התנגדות

בחירה נכונה וכלכלית יותר, תהיה מעבר לבלוקים בעלי מקדמי מוליכות נמוכים יותר, כמו בלוקי האיטונג . כפי שמסביר אינג' אבי גורדון, מהנדס ראשי באיטונג :

"ההתנגדות התרמית האופיינית של האלמנט (r) מתקבלת מחלוקת רוחב האלמנט במוליכות שלו, כך שלמעשה ככל שמוליכותו של החומר (המסומלת באות λ) נמוכה יותר אנחנו מקבלים התנגדות גבוהה יותר שמשמעותה קיר מבודד יותר"

#4 טיפול בגשרי קור בכל הארץ

נושא נוסף שקיבל התייחסות מיוחדת בתקן החדש, הוא אופן הטיפול בגשרי הקור במבנה.
הדרישה לטיפול בהם הוחמרה, ולמעשה התקן היום מחייב טיפול בכל גשרי הקור במבנה ובכל אזורי הארץ ! (בכך נרחיב במאמר הבא)

לסיכום:

התקן מחמיר יותר, ויש עלייה משמעותי בדרישות, אך חשוב לזכור את המטרה: לספק לדייר מבנה איכותי ומבודד אקלימית ברמה סבירה. החדשות הטובות הן, שלא צריך להשקיע הרבה עבודה ומשאבים בכדי לשפר את בידוד המבנה שיענה לדרישות התקן, ויש בשוק פתרונות נוחים וזמינים לעבודה.

כותרת לסרטון