דצמבר 2012
תקן 1045 - גשרי קור

כתבה שנייה בסדרה

נקודות התורפה בבידוד
אחד הנושאים החשובים ביותר בבידוד המבנה הוא הטיפול בגשרי הקור - שלד המבנה בנוי בדרך כלל משילוב בין בלוקים לבטון (בשיטה הקונבנציונלית), בעוד אנחנו יכולים לקבל בידוד מעולה, ע"י שימוש בבלוקים מבודדים כדוגמת בלוקי האיטונג, אזורי הבטון מהווים נקודות תורפה בבידוד המבנה.
אותם אזורי תורפה (עמודים ,קורות, ארגזי תריס ,חגורות ממ"דים וכל שאר יציקות הבטון במבנה) נקראים גשרי קור או גשרים תרמיים. אלו אזורים השונים מהחתך האופייני של הקיר ובעלי התנגדות תרמית הנמוכה מדרישות המינימום של התקן.

569442 XL 0776

 נזקים אפשריים
הזנחת הטיפול באזורים אלו תגרום לאי נוחות במבנה (חימום יתר בקיץ וקירור בחורף) ובהמשך גם לתופעת עיבוי ולסימני עובש ופטרת על הקיר וכמובן תשפיע ותגדיל את צריכת האנרגיה לחימום ולקירור המבנה.

פעמים רבות אנו נתקלים בסימני עובש בקיר ואנו טועים ומייחסים אותם לחדירת מים או לפגם בבנייה, אך למעשה הם נובעים מעיבוי שמקורו בפער גדול בבידוד בין חלקים שונים בקיר.
את העובש רואים בדרך כלל מתחת לחלונות, בפינות החדרים ובחיבור לתקרה – בכל אותם המקומות בהם יש עמוד או קורה מבטון.

ההחמרה בדרישות התקן ומשמעותה

תקן 1045 מחייב אותנו לטפל בכל גשרי הקור במבנה, בלי קשר לגודל גשר הקור ובכל אזורי האקלים.
הדרך המקובלת ביותר לטפל בגשרי הקור היא ע"י הוספת שכבת בידוד חיצונית שתפקידה לתת טיפול נקודתי לאותו גשר קור. ברוב המקרים עד היום הסתפקנו בלוח קלקר בעובי 2 ס"מ מעל קורת בטון בעובי 20 ס"מ, מה שיצר לנו קיר בעובי 22 ס"מ שהשתלב היטב עם בלוק 22 ס"מ.
עם הרוויזיה בתקן 1045 נוספה גם החמרה באופן הטיפול בגשרי הקור. אותה דרך טיפול "קלאסית" יוצרת לנו התנגדות תרמית של כ- 0.6 (r), התקן מחמיר וקובע שהתנגדות זו טובה לנו כל עוד גשרי הקור אינם מהווים יותר מ 20% משטחו של הקיר וכל עוד רוחבם אינו עולה על פי 1.5 מעוביים (כלומר, עמוד בעובי 20 ס"מ שאורכו אינו עולה על 30 ס"מ).
בכל מקרה בו אנו לא עומדים באחד התנאים הנ"ל, המשמעות היא שאנו מחויבים לשפר את ההתנגדות התרמית של גשר הקור. כיוון שאין אנו יכולים בדרך כלל להפחית בעובי קורת הבטון הפתרון היחיד הוא לעבות את שכבת הבידוד שמכסה אותו.

9032 IMG 8308

פתרון מומלץ
בבית ממוצע כשליש מהקיר הוא גשר קור כך שלמעשה ברוב המקרים אנחנו מחויבים להחמרה בתקן. המשמעות בשטח היא שבמקרים רבים נשתמש למשל בקלקר בעובי 3 ס"מ, מה שמאלץ אותנו להמיר את הבלוקים בבלוק בעובי 23 ס"מ על מנת ליצור קו ישר ונוח לעבודה.
כאן מגיע אחד מהיתרונות של בלוק האיטונג שניתן לקבלו למעשה בכל עובי נדרש על מנת לתת מענה מצוין לטיפול בבידוד הקיר. (ראו הרחבה ב'יועצים מהשטח')
חשוב להבין כי ברוב המקרים הבעיה היא אינה בבלוק, המעבר לבלוק עבה יותר היא לטובת יצירת קו אחיד עם גשרי הקור שעשויים כרגע מקורה בעובי 20 ומשלושה ס"מ של שכבת בידוד.
בכתבת ההמשך בנושא נציג את דרכי הטיפול השונים בגשרי הקור, כולל פתרונות שהשוק מציע לטיפול ייחודי בחלקי המבנה השונים ובהתאם לאזורי האקלים.

כותרת לסרטון