ניוזלטר דצמבר 2014
עדכוני תקינה - תקן 1045

בידוד תרמי ועמידה תקן 1045

התקן לבידוד תרמי (ת"י 1045), עבר לאחרונה רוויזיה משמעותית שהחמירה את הקריטריונים והדרישות בבניה למגורים והציבה את ענף הבנייה בפני אתגרים רבים.

התקן מחלק את המדינה לארבעה  אזורי אקלים ומציב דרישות לבידוד של אלמנטים שונים כגון קירות חוץ, תקרות וכדומה בכל אחד מן האזורים. אזורי האקלים נעים מאזור א' (רצועה צרה במישור החוף) ועד לאזור ד' (הערבה, העמקים וכדומה) שם הדרישות הן המחמירות ביותר.

Condominum Catalog June2014 Web 14 (1)

מרבית האנשים מקשרים את המושג "בידוד תרמי" למצב בו אנחנו מנסים לבודד את עצמנו מפני מזג אוויר קר, אך בישראל המצב שונה – האזורים הקשים ביותר הם דווקא האזורים החמים (אזורי ד') ואזורים מדבריים בהם חם מאוד ביום וקר בלילה. במקרים אלו אתגר בידוד המבנה הוא הגדול ביותר.

ההחמרה בדרישות התקן מחייבת לתכנן מבנים בעלי קירות עבים יותר, או לעשות שימוש בחומרים בעלי יכולות בידוד גבוהות יותר. לעיתים אף נדרש שילוב של השניים.

כפועל יוצא של ההחמרה בדרישות הבידוד חומרים כדוגמת הבלוק השחור ובלוקי הפומיס הפשוטים, אינם מספקים את ההגנה המינימלית אותה דורש התקן ולמעשה מחייבים טיפול נוסף (כגון טיח תרמי, וטיפולים נוספים המייקרים משמעותית את הבניה).

נושא נוסף שקיבל התייחסות מיוחדת בתקן החדש הוא אופן הטיפול בגשרי הקור במבנה. הדרישה לטיפול בהם הוחמרה ולמעשה התקן היום מחייב טיפול בכל גשרי הקור במבנה ובכל אזורי הארץ !

חשוב לזכור שגשרי קור נמצאים לא רק בעמודי הבטון ובממ"ד אלא גם בחגורות, בתקרה וברצפה. הטיפול המומלץ לבידוד גשרי הקור הוא ע"י קלקר, המינימום העומד בתקן הוא עובי 2 ס"מ, אך לקבלת בידוד תרמי משופר מומלץ להשתמש בקלקר בעובי 3 ס"מ לפחות, ולהשלימו בבלוק 23 ס"מ לקבל קיר ישר.

IMG 8251

באיטונג למדו היטב את התקן עוד לפני שיצא באופן רשמי, והקדימו לפתח מגוון מוצרים לבידוד תרמי משופר העומדים בתקן, בניהם בלוק  XL בעובי 23-50 ס"מ ובלוק XT  (אקסטרה תרמי) תלת שכבתי, לבידוד תרמי מעולה. בלוקים אלו מקנים דירוג אנרגטי מירבי בכל אזורי האקלים.

 

Brandschutz 13X17

למידע נוסף על ערכי הבידוד של הבלוק לחצו >>

כותרת לסרטון