ניוזלטר יולי 2013
גשרי קור, גם בחום יולי אוגוסט

המונח 'גשרי קור' מעט מבלבל. מתכננים רבים חושבים כי גשרי קור הם מטרד, או נושא לטיפול, אך ורק באקלים קר, מה שאינו מדויק.

 נסביר את המונח - גשרים תרמיים הם אותם חלקים במעטפת הבניין, העשויים בדרך כלל מבטון (קורות, עמודים, חגורות, ממ"ד וכדומה). בטון הוא חומר בעל יכולות גבוהות יחסית להולכת חום, ולכן אותם אלמנטים מבטון שלא נטפל בהם, יתחממו בקיץ ויוליכו את החום אל פנים המבנה. בחורף, אותם אלמנטים יובילו את החום החוצה, ובשני המקרים יגרמו לכך, שיהיה קשה מאוד לשמור על נוחות אקלימית במבנה.
בפועל אנחנו מחויבים לטפל בכל גשרי הקור במבנה, ללא קשר לסוג הבלוק ובכל אזורי האקלים בארץ וזאת בהתאם לדרישות התקן המחייב ובהתאם לעקרונות לבנייה נכונה.
גם השימוש בבלוקים מבודדים מאוד, כמו בלוקי איטונג, העומדים בתקן ואף מספקים נתונים הגבוהים מאוד מהדרישות, אינם פותרים אותנו מטיפול בגשרי הקור.

18002 DSC 0886

הרוויזיה שעבר התקן לבידוד תרמי (ת"י 1045) בשנה האחרונה, יחד עם עליית המודעות לחסכון באנרגיה ולבנייה ירוקה, עוזרים לכך שיותר ויותר אנשי מקצוע בתחום הבנייה מודעים לחשיבות ולנחיצות הטיפול בגשרי הקור. יותר מכך, אנשי המקצוע אף מקפידים לטפל בהם ולהכניס את הטיפול בגשרי הקור למפרטים שלהם, מה שלא היה נפוץ בעבר. 
עם זאת, ולמרות המודעות - ניתן לראות יותר ויותר מבנים בבנייה רוויה ובבנייה פרטית שאמנם זוכים לטיפול בנושא, אך טיפול זה נעשה לא פעם באופן לקוי או חסר.
טעויות נפוצות הן - טיפול רק בחלק מגשרי הקור, למשל טיפול בעמודים והזנחת החגורות ו/או הממ"ד, או בידוד ברמה לא מספקת ע"י שימוש בחומרים שלא מבודדים מספיק טוב או שימוש בשכבה לא מספקת.
קיימות מספר שיטות לטפל בגשרים התרמיים:
השיטה המוכרת והנפוצה ביותר היא ע"י שימוש בקלקר. בשוק קיימים מספר חומרים כדוגמת הקלקר, במשקלים, איכויות ורמות בידוד שונות.

577650 DSC 0872

בעבר:

השימוש הנפוץ ביותר היה ע"י לוח קלקר בעובי 2 ס"מ שהוצמד לאלמנט בטון בעובי 20 ס"מ, פרט זה הוביל לשימוש בבלוק בעובי 22 ס"מ על מנת ליצור קיר מישורי ואחיד כלפי חוץ. מכיוון שלא ניתן להפחית מעובי העמודים במבנה, נוצר מצב בו אי אפשר לעמוד בדרישות התקן המחייבות לבידוד גשרי קור אם בונים בבלוק בעובי 20 ס"מ .

כיום:

עם ההחמרה בדרישות התקן, במרבית המקרים אותם 2 ס"מ קלקר אינם מספיקים בכדי לעמוד אף בדרישות המינימום של התקן. אנו נדרשים להשתמש בקלקר בעובי 3 ס"מ לפחות ולעבור לבלוק בעובי 23 ס"מ.
וזה לא תמיד מספיק - במקרים רבים בהם מעוניינים להשיג דירוג אנרגטי גבוה בבנייה ירוקה יש לעבות את גשר הקור אף יותר.
בכדי לענות לדרישה זו, איטונג מייצרת בלוקים בעוביים שונים כסטנדרט ובהתאם לדרישות המתכנן. באופן זה יש אפשרות לעשות שימוש גם בבלוקים במידות לא סטנדרטיות, כמו בלוק בעובי 24 ס"מ.

במקרה בו אנחנו בוחרים לבנות את הקיר מבלוקים עבים יותר (גם אם מדובר בסיבה אדריכלית או עיצובית כמו הסתרת ארגזי תריס), חשוב להקפיד שמבצע העבודה לא יפעל בשמרנות ויעשה שימוש בקלקר בעובי 2 ס"מ, אלא יבודד עם קלקר עבה יותר בהתאמה לעובי הבלוקים.
קלקר הוא לא החומר היחיד בו ניתן להשתמש, יש חומרים נוספים (מצוינים בהמשך) וניתן לראות את תרומתם לבידוד גשר הקור.

דרישות התקן:

דרישת המינימום לטיפול בגשר קור באזור אקלים א' עומדת היום על r=0.6 (מ"ר*צ'/וואט), 
עמוד בטון בעובי 20 ס"מ עם 2 ס"מ קלקר בחיפוי טיח ישיגו לנו את המינימום הנדרש באזור א'.
בעוד לוח קלקר בעובי 2 ס"מ מספר לנו התנגדות של r=0.5 , לוח רונדופן באותו העובי יספק לנו התנגדות של r=0.58 ואילו טיח תרמי בעובי 2 ס"מ יספק לנו התנגדות של כ- r=0.21 בלבד.
בעוד הקלקר מספק בידוד גבולי בעובי זה, הטיח התרמי רחוק מלענות לדרישות המינימום.
חשוב לזכור כי הקלקר אמנם מספק לנו בידוד טוב אך הוא דורש טיפול מיוחד מבחינת הגימור והמגע עם הטיח.

קירות עבים במיוחד:
כאשר אנחנו בונים קורות עבים, בבלוק 25 ס"מ ומעלה, ישנו פתרון מיוחד של חיפוי גשרי הקור בלוחות בידוד קלי משקל של איטונג. לוח זה, בעובי 5 ס"מ ומעלה ,מאפשר לעמוד בדרישות התקן באזור א' ולקבל מעטפת הומוגנית העשויה כולה מחומר צמנטי העמיד לחלוטין באש למתחבר מצוין לטיח ולציפויים השונים. 

577795 IMG 20130711 WA0000

לסיכום:

בתכנון ובניית מבנה חשוב לזכור את גשרי הקור על מנת לקבל מעטפת תרמית ירוקה, חסכונית ומבודדת!

כותרת לסרטון