ניוזלטר יולי 2013
מייעצים מהשטח, החמרה בתקינה לבידוד גגות

מה טיבה של ההחמרה בנושא בידוד גגות?

בתקופה האחרונה ניתן לשים לב להחמרה המשמעותית בתקינה בכל הקשור לבידוד גגות. הדרישות כיום גבוהות בערך פי שלוש מאשר היה נהוג בעבר. ניתן לראות את השינויים בבירור בתקן 1045, ובתקן הירוק 5282.
יותר מכך, אם בתקן 1045 יש התייחסות ספציפית לאזורים שונים בארץ עפ"י אזורי אקלים, ולתנאי הבידוד הנדרשים, בכל הקשור לתקרות – הדרישה המאד מאד גבוהה מבחינת התקן, אחידה לכולם, בכל אזורי הארץ.
הסיבה המרכזית היא ההבנה כי הגג הוא החלק שמאבד וקולט הכי הרבה אנרגיה במבנה, והבידוד התרמי שלו הכי משמעותי לנוחות התרמית במבנה. ברוב הבתים הישנים לא הייתה התייחסות לבידוד גגות, והבידוד של הבית נפגע מאד.

577640 20130627 093423

נבדיל בין 2 סוגי תקרות בבניה הקונבנציונאלית, תקרה שטוחה:

1. התקרה הינה יציקה מקשית של בטון

2. תקרה משולבת צלעות בטון ובלוקי איטונג

השיטה שבאופן משמעותי בעלת נתוני בידוד טובים יותר היא השיטה של צלעות הבטון ובלוקי האיטונג. עם זאת, בשיטה זו יש כ - 40% בטון, מסך נפח התקרה, שזו כמות גדולה, וגם היא מצריכה בידוד נוסף.
את הבידוד הנוסף בשתי השיטות משיגים באמצעות לוחות פוליסטרן קשיח, במשקל של F-30 אשר מיושמים ע"ג הגג ומעליהם יוצקים בטקל (מאין בטון אוורירי). מעל שכבת הבטקל מיישמים את שכבת האיטום של הגג. השימוש בקלקר קשיח נעשה על-מנת למנוע שקיעות בשכבת האיטום, כתוצאה ממשקל כבד של מערכות חשמל ודודים הנמצאים בגג, או לתכנון עתידי של בניה של קומה נוספת.
כאשר מדובר בתקרה קיימת שאינה מבודדת כראוי, נשתמש בשיטת 'הגג ההפוך'. מניחים לוחות פוליסטרן מחורץ בעובי הנדרש כאשר החריצים כלפי מטה, כדי לאפשר היקוות מי גשמים, ומעליהםמכסים בחצץ למנוע חשיפה לקרני UVאו מפני רוח חזקה.

18015 DSC 0724

נסיים עם התייחסות לגג רעפים -

ככלל, זוהי תקרה שאינה מתאימה לאקלים הישראלי. חשוב לעשות בידוד נכון של חלל הרעפים, בידוד כפול לבידוד גב הרעף באמצעות יריעות BTI או ביריעות היפר פולינום. בנוסף, התקן דורש בידוד משמעותי ביותר של תקרת הבטון הנמצאת מתחת לרעפים, עם מזרוני צמר סלעים / קלקר.

חשוב ביותר לדאוג לאוורור חלל גג הרעפים. מומלץ להשתמש במערכות חשמליות או מערכות רוח ופתחי אוורור – לדאוג שתמיד אוויר חדש יכנס ויצא, אחרת עלולה להיווצר בגג טמפ' גבוהה במיוחד שתשפיע על הבית.

כותרת לסרטון