ניוזלטר יולי 2014
תכנון בתים, חיים וקריירה

 במה המשרד שלך עוסק היום?

אנחנו צוות של כ - 9 אדריכלים במשרד, שכיום עסוקים מאד, בתכנון הרבה מאד פרויקטים בבנייה רווייה ומסחרית. יש לנו כ – 2,000 יחידות דיור שמתהוות ממש בימים אלה, בפרויקטים שונים בארץ – חריש, קריית גת, קריית מלאכי, בית שמש, אשקלון ועוד. חלקם בתכנון וחלקם אוכלסו ממש עכשיו.

כשפתחת את המשרד, חשבת שככה יראו הדברים 5 שנים אחרי?
לא, ממש לא.. בהתחלה תכננתי וילות לבנייה פרטית. היו לי פרויקטים בינוניים, ולאט לאט הפרויקטים הגדולים תפסו את מירב המשאבים וסגרתי את הבנייה הפרטית.
גדלנו מאד מהר, חברות מאד גדולות להתחילו לפנות אלינו. זו הייתה התמחות שלי כשכיר. עבדתי 17 שנה במשרד אדריכלים, אייל איצקין אדריכלים, שעובד עם ספקים דומים, ושם ניהלתי כאלה פרויקטים.

Arnona Final Day View Copy

איך מקבלים החלטה לפתוח משרד אחרי 17 שנה, בהם כבר רגילים לנוחות ובטחון ומסוים בחיים?
פתחתי את המשרד מבלי שהיו לי לקוחות. בכלל, לקח לי 4-5 שנים להבשיל בכלל ולקבל את ההחלטה שאפתח משרד עצמאי. זה לא היה תהליך פשוט בכלל. אפשר לומר שהייתי בכלוב של זהב, התנאים היו נוחים מאד, הייתה וודאות מבחינת משכורת, אבל זו הייתה החלטה מאד אישית.
הרגשתי שהביטוי המקצועי לא ממומש עד הסוף. עבדתי כשכיר תחת אדריכל מאד מוכשר ומקצועי אבל הגעתי לתקרת זכוכית. היו 2 היבטים שלא באו לידי מימוש:
1. ההחלטות התכנוניות הגדולות התקבלו ע"י הבוס. עם כמה שהתרומה שלי הייתה חשובה, עדין לא אני זה שקבעתי את המדיניות
2. חינוך זה חלק משמעותי מאד ממני. יש לי תואר בחינוך עוד לפני הארכיטקטורה, ויש בי רצון אמיתי להכשיר, לחנך, לתת ביטוי לצד הזה שבי. היום במשרד אני מעביר הרבה מאד הכשרות ויש לנו סדנאות לימודיות שונות.

1 231213 Copy


מה האתגר שאתה מוצא בתכנון פרויקטים דומים ברוויה?
אני נהנה מהדף הלבן. ברגע שאני מקבל מהלקוחות מידע על מכרז חדש שיצא למשל במודיעין, אני נהנה לבדוק את הקרקע הבתולה ולחשוב איך אני הולך להוציא כאן את המקסימום לכל הצדדים, דרך כלי שיש לנו במשרד שנקרא ניתוח קדם תכנוני. כך אני יכול לראות את הפרויקט דרך כל מיני היבטים - שיהיה מעניין מבחינה רווחית מבחינת היזם, ויפה וכלכלי מבחינת הקבלן וייתן מענה לדיירים שיגורו שם בסוף ויהיה אורגני בקונטקסט של הסביבה.
זה החלק של התרגשות האמיתית, לתת ליזם כלים לזכות במכרז, אח"כ זו עבודה טכנית, אפילו די שטאנצית..

 

Efiram St Night Copy

אם כי יש התפתחות וחידושים גם בפתרונות לבנייה..
זה נכון, אם כי אני קודם מתכנן ואח"כ יודע שאני אמצא לדבר פתרון. למשל בעבודה עם איטונג, כמו בפרויקט חדש שיש לנו שנקרא 'כרמי גת'. בפרויקט הזה אנחנו נדרשים לבניה ירוקה ואני יודע בביטחון שיש לאיטונג מוצרים גמישים ומגוון רחב של פתרונות ירוקים, כך שלא משנה מה אני מחליט תכנונית, יהיה אלמנט שאוכל לפתור את העניין.

איך מייצרים ייחוד בכל פרויקט, מעבר לנתונים הסביבתיים?
זה חלק מהאתגר התכנוני שהזכרתי. לפעמים הסביבה משפיעה, לא רק טופוגרפיה ונוף, אלא גם הנתונים והבירוקרטיה, מגבלות טאבה של אותו מקום. יש משהו מגביל שמחייב אותי לשנות את התמונה. אני מכניס את עצמי למסגרת בתוך זה ומשם מתחיל לפעול. זה תהליך מאד יצירתי.


מה מעשיר לך את החשיבה היצירתית?
יש לי 4 תחביבים – בישול, עם התמחות בבישול גורמה, מוסיקה, אני מנגן בגיטרה, קריאה, מכל בא ליד, והדבר הרביעי זה ריצה למרחקים ארוכים. אני בטוח שזה משפיע על העולם המקצועי, אם כי אני לא יודע לשים את האצבע מה בדיוק קורה. תמיד מתפלאים איך אני מספיק גם את זה, אבל התשובה פשוטה - אני מאד נהנה מזה, וישן מעט שעות.

לאתר של לארי שטרנשיין >>

מידע נוסף על תכנון באיטונג >>

כותרת לסרטון