ניוזלטר ינואר 2014
אולימפיאדה אקולוגית

אולימפיאדה אקולוגית

יוסי קורי, חבר סגל בשנקר, סיים את הדוקטורט שלו בשנת 2008 ומאז עובד במשרד העצמאי שפתח בשם גאוטקטורה, המתמחה בבנייה ירוקה ובפרויקטים אקולוגיים. "אני לא רואה את עצמי עוסק במשהו לא ירוק, זה ב - DNA שלי" הוא מסביר. לאחרונה גם השתתף באולימפיאדה בינ"ל לבנייה ירוקה.

מה זו אולימפיאדה לבנייה ירוקה?

זו תחרות בשם "סולאר דקתלון", שהתחילה בשנת 2006 בוושינגטון, ארה"ב ומאז כל שנתיים זה במקום אחר בעולם. בקיץ האחרון האולימפיאדה התקיימה לראשונה בסין. לתחרות מגיעות 20 נבחרות מכל העולם, של מתכננים בבנייה ירוקה, וכל משלחת כזו בונה מבנה ירוק בזמן התחרות, ונבחנת ב - 10 תחרויות שונות, כל אחת בודקת פרמטר מסוים.

בזמן התחרות כל נבחרת בונה בית מגורים אקולוגי, כזה המייצר יותר אנרגיה ממה שהוא צורך. הבית נבנה בזמן קצר עד שבועיים, עם חדר שינה, ומטבח, וכל מה שצריך, כשהוא משמש כבית לכל דבר: מכינים ארוחות, מכבסים, מפעילים מייבש, ממש כמו בבית רגיל.

כחלק מתנאי התחרות הטמפרטורה בבית צריכה להיות בין 22 עד 25 מעלות, ועד 60% לחות. יש ממש חיישנים שבודקים כל הזמן את המדדים האלה.

 DSC5811

לאלו פרויקטים מעניינים נחשפת שם?

הפרויקט של האוסטרלים, שגם זכו במקום הראשון, היה מעניין במיוחד. הם הציגו פתרון המאפשר למבנים קיימים להפוך לירוקים ירוקים. הם בנו אב-טיפוס של בית אוסטרלי, והראו איך אפשר לייעל את השימוש בבית - לייצר יותר חשמל, לחמם מים ביעילות ועוד. כל זה בעזרת טכנולוגיה, חומרים ובידוד – הרבה מוצרי מדף, דברים קלים ופשוטים.

גם הנבחרת מאנגליה הציגה בית מעניין, שכולו בנוי מקלקר. זהו חומר מבודד מצוין, אם כי לא ממש אקולוגי ולכן זכו במקום האחרון. אבל היה יפה לראות את התפיסה שלהם, ושל האחרים לאתגרים בתחרות.

 DSC6638 Edit

ספר על המשלחת מישראל, מי השתתף ומה הצגתם

זו נבחרת של 30 סטודנטים מכמה אקדמיות בישראל בהובלת מכללת שנקר. אני הנחתי את הקבוצה ביחד עם חן שליטא ויחד בנינו בית מגורים אקולוגי שתיפקד בכל זמן התחרות בצורה יוצאת מן הכלל:

המבנה בגודל 70 מ"ר והוא מודולארי, ניתן להוסיף עוד חלקים כשהמשפחה מתרחבת. הוא כולל חלל של סלון ומטבח שכולו על טהרת חומרים מתחדשים כגון במבוק. פינת האוכל נפתחת לחצר מאד גדולה, ויש חדר שינה וחדר רחצה.

מה המאפיינים המיוחדים שיש בבית?

כל הבית בנוי ממערכות אקולוגיות שונות למשל:

  • הדלתות לחצר הן דלתות זכוכית שקופות שניתן לראות דרכן את החצר, והן גם מייצרות חשמל בעזרת תאים פוטוולטאים המשולבים בהן.
  • יש בבית מערכת תרמו-סולארית המאפשרת לחמם את המים לטמפרטורה גבוהה במיוחד ובכלל כל מערכת המיזוג של הבית ניזונה מהשמש.
  • היה שימוש בקירות ירוקים, כך שאת כל המזון של הבית קטפנו מהקיר. קיר ירוק הוא בעצם  קיר מחוץ לבית ובו כיסים מיוחדים, שבתוכם יש מצע גידול ושותלים בו צמחים לאכילה כמו: תפוחי אדמה, בטטות, עגבניות ועוד המון דברים.

מה שמעניק לא רק עצמאות אנרגטית, אלא גם עצמאות תזונתית. בעתיד כולנו נגור בבתים שלא יהיו תלויים בקניות בסופר או בחברת החשמל.

מה מבחינת הקונסטרוקציה של המבנה?

מאחר והיינו אמורים לבנות את הבית בשבועיים, בחרנו לבנות בפלדה דקת דופן, ולשלב בה אלמנטים של בידוד בין הקורות והפאנלים באמצעות צמר סלעים וצמר זכוכית. באופן כזה סגרנו היטב את המעטפת ומנענו את הבריחה של האנרגיה דרך הגשרים התרמיים.

אם לא הייתה לנו את המגבלה של הזמן, הייתי בוחר לבנות את הבית עם בלוקי XT של איטונג,   שיש להם יכולות בידוד מאד גבוהות.

 DSC6949

ומתבקש לשמוע, באיזה מקום זכיתם?

היו כאמור כמה תחרויות, בשקלול הכללי הגענו למקום הרביעי, אך בכל מה שקשור לביצועים אנרגטיים היינו במקום הראשון ובמקום השני בתחרות האדריכלות.

אז מישראל תצא הבשורה הירוקה לעולם?

מבחינת טכנולוגיה ומחקר, ישראל בהחלט מובילה עולמית, מבחינת הפרקטיקה יש עוד קצת עיכוב, אבל סה"כ אני מאד אופטימי.

אפשר לראות את הפעילות של המשרד להגנת הסביבה, שפועל בנושא ואף היה התומך הראשי בפרויקט הסולאר דקתלון, ואת התקן 5281 לתכנון ירוק. רואים שגופים ציבוריים דורשים יותר אלמנטים אקולוגיים בדרישות שלהם לפרויקטים. יש סיבה טובה להיות אופטימיים.

על אלו פרויקטים אקולוגיים נוספים אתה עובד בימים אלו?

אני מתכנן יחד עם יאשה גרובמן וניר חן את בית ספר פורטר ללימודי הסביבה, זהו המבנה הכי ירוק שאי פעם נבנה בישראל. הוא נמצא ליד אוניברסיטת ת"א, אפשר לראות מאיילון את המבנה עם השפופרות בחזית. מבנה מאד מיוחד, בו כל מערכת המיזוג ניזונה מאנרגית השמש, יש אוורור פאסיבי ואלמנטים נוספים מעניינים.

ויש גם מבנים פרטיים, כמו בית באזור שפיים, של לקוחות עם מודעות רבה ליתרונות של בנייה ירוקה, ורצון לחסוך בחשמל ומים לייצר סביבת מחייה טובה ובריאה למשפחה. הם דרשו מבנה ירוק עם חתך הקיר הטוב ביותר, ליצירת מעטפת מבודדת, שם אני משלב בתכנון את בלוקי XT של איטונג. בידוד הבית הוא נדבך מאד חשוב בדרך לעמידה ביעדים המחמירים של בנייה ירוקה השואפת להיות מאופסת אנרגיה וחסכונית. הבלוקים של איטונג הם חומר עם תקן ירוק וקלים לשימוש באתר.

עד כמה ההבנות והמידע שאתה נחשף אליהם בעבודה, משפיעות על החיים והצריכה שלך?

זה לגמרי עניין של אורח חיים, מבחינת עיסוק, אני לא רואה את עצמי עוסק במשהו לא ירוק. גם במשרד שבניתי לעצמי אני משלב אורח חיים מקיים ולא מזהם, בין אם זה המבנה עצמו והן באופן השימוש בו. זהו ערך שבבית אני מחנך את הילדים שלי ובאקדמיה את הסטודנטים. יש בי רצון לייצר מעגלי מודעות רחבים לנושא, וכך לעשות את העתיד של כולנו טוב יותר.

http://geotectura.com/

 IMG 4867

IMG 4874

כותרת לסרטון