ניוזלטר ינואר 2017
קירות מתועשים בחיפוי לוחות איטונג - שיטת ברנוביץ'

לוחות איטונג לבידוד - היחידים המספקים גם בידוד תרמי וגם הגנה מפני אש!

עמידות האש יוצאת הדופן של האיטונג וכושר הבידוד התרמי המעולה שלו, גם בטמפרטורות גבוהות במיוחד כמו במקרה שריפה, מאפשרות להגן על מוטות הזיון בקירות הבטון כתחליף להגדלת עובי כיסוי הבטון. קיר ברנוביץ' הינו קיר נושא העשוי מבטון מזוין (חומר מורכב). תפקודו המבני של הקיר מחייב שיתוף פעולה בין הבטון למוטות הזיון (ללא הזיון הקיר יכשל).

כשל בזיון בשלב כלשהו של חיי המבנה עשוי לגרום להתמוטטות המבנה, לכן נקבעו מספר מגבלות להגנה על הברזל מפני אש שעלולה לגרום לנזילת הברזל ולפגיעה ביציבות המבנה. ככל שהמבנה גבוה יותר זמן המילוט (מילוט רגלי דרך חדרי המדרגות) ממושך יותר וזמן הגעת כוחות הכיבוי ארוך יותר. לכן עבור מבנים גבוהים נדרשת עמידות אש גבוהה יותר.

לקריאה נוספת על בטיחות באש>>

DSC 0205

כאשר נעשה שימוש בבטון בלבד להגנה על הזיון מפני אש, אנו נדרשים לעבות את הקיר ולהרחיק את הזיון מצידי הקיר 4.5 ס"מ לפחות. עדיין, במקרה של שריפה לאחר כשלוש שעות עשוי הברזל להגיע לטמפרטורה גבוהה העשויה לגרום נזק לחוזק המבנה.*

בניסוי שנעשה במכון התקנים נמצא כי השימוש בלוחות בידוד של איטונג בעובי 5 ס"מ ומעלה, יגן על הבטון המזוין באופן כזה שיגביל את התפתחות הטמפרטורה במוטות הזיון לחום שאינו עולה על 117°C , גם בעובי כיסוי בטון של 2.5 ס"מ.

את מהלך הניסוי ניתן לראות בסרטון הבא:

 

בשימוש בלוחות הבידוד של איטונג בקיר ברנוביץ' ניתן להתעלם ממגבלות העמידות באש בתכנון האלמנטים הנושאים, להקטין את עובי כיסוי הבטון מבלי לפגוע בעמידות האש של המבנה, ולקבל קיר שהוא גם מבודד תרמית וגם מגן מפני שריפות.

חיסכון של כ 1.5- מליון₪ בבניין טיפוסי בן 15 קומות!

שינוי עובי הקיר הנושא מאפשר חיסכון רב בכסף ע"י:

  • חיסכון בכמויות הבטון והפלדה- חיסכון של כ ₪125,000
  • חיסכון בעלויות ביסוס- בשל הקטנת המשקל בכ 800- טון
  • הגדלת שטח הדירה- חיסכון של עשרות מ"ר בבניין
  • עמידות משופרת ברעידות אדמה- בשל הקטנת משקל הבניין
  • משפר את שרידות המבנה- ומקטין עלויות השיקום לאחר שריפה

* בניסוי שבוצע במת"י בבטון מזויין עם כיסוי של 4.5 ס"מ הגיעה טמפרטורת מוטות הזיון לכ- 430°C

מוזמנים לפנות אלינו עוד היום כדי ללמוד איך ניתן לתכנן חכם ולחסוך כסף!

לקריאה נוספת על בידוד תרמי>>

כותרת לסרטון