מאי 2013
תכנון נכון למניעת שריפות במבנה

תקני אש בבניה

אחד הנושאים המדוברים היום בענף הבנייה ובכלל, הוא נושא בטיחות האש. יתכן וזה קשור לקיץ שמתקרב או לנתונים הבאים: כ - 20% מכלל מקרי השריפה שהתרחשו בישראל בשנת 2012 היו שריפות במבנים, סה"כ מעל 8,000 שריפות! מדובר במספר גבוה ביותר, שמן הסתם גבה מחיר יקר ובחלק מהשריפות, אף הסתיים באופן טראגי, באובדן חיי אדם. ועם זאת, ניתן למזער את הסיכונים ולמנוע חלק מהנזקים באופן וודאי. במאמר זה נתאר כמה מהדרכים.

575572 DSC 0205

תכנון המבנה

בתכנון מבנים קיימת חשיבות רבה, לשימוש בחומרים העמידים באש, בהתאם לדרישות התקינה השונות. חשיבות השימוש בחומרים עמידים באש כפולה – מצד אחד עליהם להיות עמידים לאש לאורך מספיק זמן על מנת לאפשר לדיירים להתפנות מהבניין ולחלץ נפגעים, ומצד שני, ישנה חשיבות בשימוש בחומרים שאינם פולטים חומרים רעילים כאשר הם באים במגע עם אש, בכדי למנוע נזקים בריאותיים חמורים.

לקריאה נוספת על מוצרים למיגון אש מבית איטונג
עובדה ידועה היא שמרבית הנפגעים בשריפות אינם נפגעים מהאש עצמה, אלא משאיפת העשן והרעלים המשתחררים מחומרי הבניין השונים, בזמן השריפה.

פתרונות להגנה מפני שריפה

הגנה מפני שריפה ניתן לחלק לשתי קבוצות: הגנה אקטיבית והגנה פסיבית.
הגנה אקטיבית - מתבצעת ע"י התקנת מערכות גילוי וכיבוי אש, פירי דיחוס וכדומה.
ההגנה הפסיבית - מתקבלת מבחירה נכונה של חומרי בנייה ואיטום במבנה, שתפקידם לעכב את הבעירה ולאפשר מרווח פעולה למילוט ולחילוץ.

מערכות הגנה אקטיביות חשופות לבלאי וחשוב לתחזק אותן לאורך זמן, לעומתן המערכות הפסיביות אינן ניתנות להחלפה בדרך כלל (כמו בלוקים וחומרי בידוד) ושומרות על תכונותיהן לאורך כל חיי הבניין, ולכן יש חשיבות גדולה ליעילותן.

16346 Mehichat Esh Tambur

מה אומרים התקנים?

בתחום הבניין ישנם מספר תקנים רלוונטיים בנושא האש:

ת"י 755 – תקן המסווג את החומרים לפי התנהגותם בשריפה, חומרים דליקים ברמות שונות יקבלו דירוג שונה מחומר דליק ועד סיווג IV לחומר שאינו דליק.

ת"י 921 – תקן זה מגדיר את סיווג האש הנדרש לפי חומרי הבניין השונים, ייעוד המבנה, גובהו וכדומה.

ת"י 931 – תקן לבדיקות אש המגדיר את האופן בו יש לבצע את בדיקות האש השונות.

ת"י 466 (חוקת הבטון) – מגדיר בין השאר את הדרישות לעמידה באש של שלד המבנה העשוי בטון ופלדה.

בנוסף לכך, קיימות תקנות לתכנון ובנייה, המגדירות את העמידות באש כפונקציה של זמן. תקנות אלו דורשות שימוש בחומרים בעלי תו תקן ומורשים לשימוש.

 איטונג, מערכת ההגנה האקטיבית הטובה ביותר

בלוק האיטונג מסווג ע"י מכון התקנים כחומר בלתי דליק, והוא מקבל את הדירוג הגבוה ביותר ( סיווג 4.4. IV ) לחומר בניין.
• המבנה הייחודי של האיטונג והחומרים ממנו הוא עשוי מאפשרים לו לספק מצד אחד בידוד תרמי מעולה בשגרה, ואילו בזמן שריפה האיטונג משמש כמערכת ההגנה הפסיבית הטובה ביותר בבניין.
• מבנה האיטונג וחוזקו אינם נפגעים בזמן שריפה והוא אינו פולט חומרים רעילים או מסוכנים במגע עם האש. 
• בלוק איטונג בעובי 10 ס"מ מספק מעל 3 שעות של עמידה באש! (הרבה יותר מהנדרש מבלוק בעובי הכפול ממנו) ובלוח איטונג משוריין בעובי 15 ס"מ ניתן להשיג כ- 6 שעות עמידה באש!

יישומים שונים

התכונות המעולות וההתנהגות שלו תחת אש אפשרו לאנשי מקצוע לפתח יישומים רבים בהם נדרשת עמידות מיוחדת באש במבנים, למשל:
• כיום משתמשים בבלוקי ובלוחות איטונג לבניית מחיצות אש (במבנים ובמחסנים), לבניית פירי דיחוס עמידים באש לחדרי מדרגות ועוד (ראו ידיעה נפרדת במשך)
• בבנייני מגורים, בהם שיטת הבניה הנפוצה ביותר כיום היא שיטה מתועשת כדוגמת "ברנוביץ'" לאיטונג יתרון מובהק על חומרי הבידוד המתחרים.

בעוד מרבית החומרים מכילים מרכיבים פוליסטירניים שעמידותם באש נמוכה וחלקם אף משחררים רעלים כאשר הם באים במגע עם אש, לוחות בידוד של איטונג בעובי 6 ס"מ מספקים מלבד בידוד תרמי מעולה גם מעל שעתיים עמידות באש.
זמן שיספיק בדרך כלל לפנות את המבנה ולחלץ את היושבים בו לפני שאותה אש תגיע לרכיבי הבטון ותסכן את המבנה כולו.

תכונות אלו והעמידה בתקנים ישראליים ובינלאומיים לאש הופכים את מוצרי האיטונג השונים, כחומר המועדף והטוב ביותר בתכנון מבנים תוך חשיבה על בטיחות המבנה והיושבים בו.

כותרת לסרטון