פברואר 2013
תקן אקוסטיקה במבני מגורים

זה עניין של איכות חיים

אחד התחומים המורכבים והחשובים בתכנון מבנה הוא האקוסטיקה של המבנה. מה שהיה נכון ומוקפד בעבר רק באולפנים ובאולמות קונצרטים נדרש היום בכל מבנה ומבנה. בית שקט, המבודד מרעשי החוץ, מספק איכות חיים ליושביו, ולעומתו, החיים ברעש אינם נעימים במיוחד.

בתכנון הבידוד האקוסטי למבנה מגורים, המטרה היא בדרך כלל לבודד את הדייר מפני רעשים יומיומיים כמו דיבור, טלוויזיה ומוזיקה סבירים, וכמובן לשמור על הפרטיות של הדייר מהשכנים והרחוב.
תחום האקוסטיקה מטריד במיוחד את היזמים והקבלנים מכיוון שהדייר יכול לחוש בקלות כשל באקוסטיקה של המבנה וטיפול בכשלים כאלו בעתיד הוא מורכב ויקר לעיתים אף בלתי אפשרי. אם בכשל של בידוד תרמי, ניתן לפצות בעזרת מזגנים זוללי חשמל, לדיירים בבית לא מבודד אקוסטית, נותר רק לקוות לשכנים מתחשבים ושקטים..
כל אלו מובילים היום את הקבלנים והיזמים המובילים להשתמש בשירותיו של יועץ ומומחה בתחום האקוסטיקה, בכדי שיתכנן עבורם פתרונות יעילים וראויים להתמודדות עם הרעש ולעמידה בתקן.

573388 Dreamstime Xs 22660842

התקנים בתחום:

כמו בתחומים אחרים גם תחום זה מעוגן תחת תקינה, המגדירה את רמות הבידוד האקוסטי הנדרש. התקן לבידוד אקוסטי (ת"י 1004) מגדיר לנו את הדרישות לכל סוג מבנה, ואינו מחייב אותנו להשתמש באלמנט כזה או אחר. התקן מגדיר את רמת הפחתת הרעש הנדרשת ביחידות דציבל db .
דציבל - יחידת מדידה המשמשת להשוואה בין שתי רמות הספק, האוזן האנושית קולטת רעשים בטווח שבין עשרה למאה וחמישים דציבל. 10 דציבלים הם סוג של "שקט". דיבור בלחישה יעלה אותנו לתחום 30 הדציבלים, ואילו עמידה ליד מטוס סילון שמנועיו פועלים, תחשוף אותנו לרמה גבוהה ומסוכנת של כ- 140 דציבלים.
בבניין מגורים הדרישה המחמירה ביותר היא להפחתה של 50db בין השכנים (בין חדר מגורים או שינה לכל חדר אחר), הדרישה למשל בין חדר שירות לחדר אמבטיה נמוכה יותר ועומדת על 40db בלבד.
בבניין מגורים אנחנו מתמודדים עם שני סוגים עיקריים של "רעשים"
1. קול הנישא באוויר, גלי קול הנובעים משינויים בלחצי האוויר
2. "קול הולם" רעשים הנובעים מוויברציה על חלקי המבנה. רעשים אלו מוכרים לנו בעיקר מתופעות כמו גרירת רהיטים, דפיקת מסמר בקיר וכמובן צעדי השכנה המהלכת בנעלי עקב.

מה עושים? מבודדים כבר בשלב בניית השלד

עם רעשים מהסוג הראשון, מתמודדים ע"י שימוש בחומרי בניין הומוגניים בעלי מסה גבוהה, כמו בטון או בלוקים בעלי מבנה הומוגני, כמו בלוקי איטונג אקוסטיים. אותה מסה שעוזרת לנו בתחום התרמי מסייעת לנו במקרה זה בחסימת גלי הקול. אחת השיטות המקובלות והיעילות ביותר כיום היא בניית קיר מבלוקי איטונג אקוסטיים:
בלוק איטונג אקוסטי - בלוק ייעודי בעל משקל מרחבי הגבוה משמעותית, מזה של בלוק איטונג רגיל לבנייה. המשקל הגבוה, בשילוב עם המבנה ההומוגני מלא החללים, מספק יכולות משופרות של בליעת גלי קול ומניעת המעבר שלהם.
על מנת לעמוד בדרישות התקן בקיר הפרדה בין דירות, אנחנו יכולים להסתפק בקיר בודד מבלוקי איטונג אקוסטיים בעובי 20 ס"מ עם טיח צמנטי. קיר איטונג אקוסטי בעובי 22 ס"מ יספק לנו תוצאות גבוהות משמעותית מהדרישות ויחסוך מהבונה את הצורך בבניית קיר כפול או קירות עבים יותר.
בונוס נוסף שמרוויחים בשיטה זו, הוא מספר סנטימטרים נוספים בשטח הדירה.

 כמו בתחומים אחרים בבנייה, גם בתחום זה יש חשיבות רבה מאוד לאיכות היישום והביצוע. על מנת להבין את הבעיה, ניתן לקחת כדוגמה מיכל סגור עם נוזלים – מספיק חור אחד קטן במיכל על מנת שהוא יתרוקן אט אט מנוזלים, ולא משנה מה עובי הדפנות של אותו מיכל. כך גם בקירות אקוסטיים – לא משנה עד כמה תהיה גבוהה המסה של אותו קיר, ביצוע ויישום לא נכונים שישאירו פתחים או חריצים, אפילו הקטנים ביותר, יגרמו למעבר של גלי קול בין החללים, לפגיעה בבידוד האקוסטי ולתוצאות הנמוכות מהמצופה. לגבי בידוד רעשים מהסוג השני, 'קול הולם', צריך לקחת בחשבון שהמסה לבדה של תקרת הבטון אינה מספיקה בדרך כלל לטיפול ברעשים מסוג זה, ויש לטפל בבידוד האקוסטי גם בין קומות המגורים.

כותרת לסרטון