בנייה ירוקה

הבלוק הירוק

כשמדובר בבלוקים לבניה בכלל, והבלוקים של איטונג בפרט, הצבע שמיד עולה בראש הוא לבן, נכון? הנה עובדה שתפתיע אתכם: הבלוקים של איטונג הם אולי לבנים אך הם ללא ספק הבלוקים הירוקים ביותר המיוצרים היום בישראל.

כדור הארץ שלנו והסביבה שלנו מושפעים לאורך השנים מלא מעט גורמים, אך הגורמים המשפיעים ביותר על הסביבה הם הפיתוח והבניה המתרחשים בה בקצב מסחרר.

שינוי מבנה הקרקע, חפירה והנחת יסודות, בניית מבנים וסלילת כבישים - לכל אלו ישנה השפעה ישירה על הסביבה, תכנון וביצוע לקוי של אחד מאלו (או כולם) עשוי לגרום לנזקים, לעיתים כאלו בלתי הפיכים. תכנון, ניהול וביצוע נכונים הם גורם קריטי בכל פרויקט ולא פחות חשוב מכל אלו - שימוש בחומרים ירוקים.

בשנים האחרונות הפכה הבניה הירוקה למעין תו תקן לפרויקטים ויצרנים החושבים קדימה, חושבים ירוק ודואגים לדור הבא ולסביבה בה הוא יחיה. איטונג היא אחת מהיצרניות האלו. המודעות להשפעה שיש לבניה של היום על העולם של מחר, גדלה מיום ליום ולכן בזמן שאנחנו באיטונג גאים מצד אחד להוביל בטכנולוגיה, אנו שמים לנגד עינינו באופן מובהק את ההשפעה של כל אלו על עתיד ילדינו.

 

ירוקים מהיסודות

מחזור חומרי גלם כבר מזמן הפך לסטנדרט בעולם התעשייה, כלובי מחזור הפכו לחלק מהנוף האורבני וכולנו הפכנו גם ירוקים יותר וגם חסכנים יותר.


הבלוק הלבן של איטונג הוא הבלוק הכי ירוק שיש והוא המוצר הראשון שזכה לתו תקן ירוק מהמשרד להגנת הסביבה והיחיד שזכה לתו התקן הירוק הגרמני.

זה מתחיל בייצור - איטונג עשוי כולו חומרים מקומיים ממקורות מבוקרים ומפוקחים. נקודת הפתיחה של חומרי הגלם הדרושים לייצור בלוק איטונג נמוכה משמעותית מראש כיוון שהבלוק עשוי רובו אוויר, דבר ההופך את הבלוק שלנו לחסכוני בצורה משמעותית מבחינת המשאבים והאנרגיה הדרושים לייצור שלו.

 

בתהליך הייצור של בלוק איטונג אחד מנוצל חומר הגלם עד הגרגיר האחרון של חומר הגלם, תוך שימוש בחומרי גלם ממוחזרים ושימוש חוזר בפחת החוזר מתהליך הייצור. נכון להיום, בלוק איטונג סטנדרטי עשוי עד 15% חומרים ממוחזרים וחומרים בשימוש חוזר.

בשורה התחתונה - אנחנו כמעט לא מייצרים פסולת. מדהים, נכון?

 

בונים ירוק

הזכרנו קודם שרובו הגדול של הבלוק שלנו עשוי אוויר, כך שהבלוקים שלנו גם גדולים במיוחד ומשמעותית קלים יותר מבלוקים רגילים. למשקל של הבלוקים ישנה השפעה עקיפה על הסביבה שכן למשקל ישנה השפעה על השינוע, ההובלה וההטסה שלהם. גם היותם גדולים יותר מזרז את תהליכי הבניה ובכך ממוזערים נזקי הסביבה הנגרמים באיזורי בנייה ופיתוח.

חם…חמים…מתקרר

בידוד כבר אמרנו?

כידוע הבלוקים שלנו מצטיינים בכל הנוגע לבידוד מחום וקור. לבידוד ישנה השפעה ישירה רבה על הסביבה שכן במדינת ישראל החמה, בנייה מחומרים מבודדים השומרים על נוחות אקלימית, חוסכת לנו באופן ישיר בהוצאות האנרגיה (פחות שעות מזגן בקיץ). בשל היותו חומר מבודד במיוחד, האיטונג עמיד מפני חום מתפשט ומבני אש גלויה עד לשלוש שעות בעירה רצופה. מדובר בנתון מדהים אבל ירוק לא פחות. מבנים הבטוחים מפני התלקחות בטוחים יותר לסביבה, ושומרים עליה מפני התפשטות שריפות הפוגעות בסביבה.

 

ירוק עד

בלוק ירוק יישאר בלוק ירוק למשך כל אורך חייו. מה זה אומר? מבנה העשוי איטונג למעשה עשוי מחומרים טבעיים ואינו מכיל חומרים רעילים הפוגעים בסביבה. מבנים כאלו אשר יעברו הריסה ביום מן הימים, מבטיחים ששרידי המבנה לא יפגעו או יזהמו את הסביבה.